o refleksoterapii

Refleksologia stóp i dłoni znana jest od tysięcy lat i rozwinęła się niezależnie w różnych częściach świata. Duńska terapeutka Lone Sorensen, założycielka Międzynarodowego Instytutu Refleksologii Twarzy i Stóp w Barcelonie, przez ponad 30 lat badała różne metody refleksologii i techniki lecznicze pochodzące z medycyn naturalnych z różnych części świata. Posiadając bogatą wiedzę z dziedziny neurologii, kinezjologii, akupunktury, medycyny chińskiej, kranioterapii, homeopatii oraz poszerzając swoją wiedzę zarówno u znanych lekarzy jak i np. Indian południowoamerykańskich, stworzyła i opatentowała nowoczesną metodę terapeutyczną, znaną pod nazwą Sorensensistem. W jej skład wchodzą m.in. następujące techniki:

 • refleksologia twarzy
 • japońska metoda Yamamoto
 • praxis vertebralis na twarzy
 • praxis vertebralis na stopach (linia kręgosłupa)
 • neurorefleksologia stóp
 • praca na linii emocjonalnej na stopach
 • masaż tybetański
 • terapia oczu
 • Temprana

Metody tej uczy w ponad 30 szkołach na świecie, wyszkoliła ponad 6000 terapeutów, przeprowadziła terapie ok. 150 000 pacjentów.

Choć podobne efekty mogą być osiągnięte poprzez akupunkturę i refleksologię klasyczną stóp, metoda sorensensistem ma przewagę w co najmniej dwóch aspektach.

 1. Bazując m.in.: na diagnostyce ze złogów podskórnych a nie reakcji bólowej pacjenta, sprawia, że masaż jest bezbolesny, bardzo przyjemny i relaksujący.
 2. Jeśli chodzi o problemy natury neurologicznej, hormonalnej czy psychicznej nie ma sobie równych. Działa szybko i skutecznie. Refleksologia twarzy i głowy zdobyła uznanie dzięki efektywności w rehabilitacji pacjentów z uszkodzeniami mózgu, a zwłaszcza dzięki możliwości przywracania im wielu funkcji czuciowych i ruchowych.

Refleksoterapia twarzy

Refleksologia twarzy to jedyny masaż twarzy i zarazem jedyna naturalna terapia na świecie łącząca w sobie diagnozę energetyczną ze złogów podskórnych, terapię i silne postępowanie kosmetyczno-estetyczne.

Terapia ta polega na stymulacji punktów i stref na twarzy różnymi technikami manualnymi, które pobudzają pracę układu nerwowego i regulują jego funkcje. Techniki służą postawieniu diagnozy i znalezieniu przyczyn nierównowagi w organiźmie oraz zaplanowaniu przebiegu terapii.

Podstawy refleksologii twarzy
Na twarzy znajdują się punkty/strefy, które poprzez centralny układ nerwowy i tzw. kanały energetyczne korespondują z narządami/układami/częściami naszego ciała. Jeśli działanie narządów jest zaburzone daje to sygnały na twarzy w postaci tzw. złogów podskórnych, zmian zabarwienia, struktury skóry czy choćby jej przedwczesnego wiotczenia i zmarszczek. Zmiany na twarzy będą też wskazywały na obszary ciała, które w przyszłości mogą być zagrożone. Dzięki temu pacjenci zyskują czas na zapobieganie rozwojowi zaburzeń i zadbanie o swoją dobrą kondycję psychofizyczną.

Działanie ogólne
Terapia twarzy wprowadza organizm w stan równowagi wewnętrznej czyli homeostazy. Sprawia, że ciało samo uruchamia procesy regulacji i regeneracji, co sprzyja zdrowieniu. Oczyszcza organizm, pobudza przemiany metaboliczne. Polepsza cyrkulację krwi i limfy, i tym samym odżywienie i lepszą detoksykację tkanek.

Wpływ na emocje
Masaż refleksoryczny jest przyjemny, uwalnia od napięć i negatywnych emocji, głęboko relaksuje, wprowadza pacjenta w błogostan. Powoduje tzw. uporządkowanie emocjonalne i przewartościowanie uczuć, co pozytywnie przekłada się na myślenie o własnym “ja” i relacje z innymi ludźmi.

Wpływ na umysł
Praca na tzw. liniach czaszki i akupunktach głowy poprawia sprawność umysłową dzieci i dorosłych. Usprawnia myślenie i koncentrację oraz zdolność zapamiętywania.

Wpływ na skórę twarzy
Masaż poprawia napięcie skóry. Sprawia, że jest ona bardziej elastyczna i sprężysta. Lepiej znosi stres dnia codziennego. Poprawia lokalne krążenie krwi i limfy a tym samym zmniejsza tendencję do opuchlizny twarzy i tzw. worków pod oczami. Wygładza i spłyca zmarszczki. Po masażu cera jest rozjaśniona, zaróżowiona.


Refleksologia twarzy to doskonała terapia stosowana m.in. przy:

 • ADHD, autyzmie, problemach z nauką u dzieci
 • problemach z koncentracją i zapamiętywaniem
 • bezsenności, bólach głowy
 • stresie i wyczerpaniu psychofizycznym
 • stanach napięcia emocjonalnego
 • zespole bolesnego napięcia przedmiesiączkowego
 • zaburzeniach hormonalnych
 • stanach depresyjnych i lękowych
 • uszkodzeniach mózgu i rdzenia kręgowego
 • chorobach nerwów twarzy
 • upośledzeniu umysłowym (np. zespole Downa)
 • chorobach nieuleczalnych jako terapia łagodząca ból, poprawiająca komfort życia i wspomagająca leczenie medycyny klasycznej

– doraźnie/objawowo w nagłych przypadkach m.in. przy:

 • bólach różnego pochodzenia (głowy, mięśniowe, stawowe, kręgosłupa)
 • złym samopoczuciu, przeziębieniu, zatruciu
 • napięciu nerwowym / stresie
 • podnoszeniu odporności organizmu

– odmładzające działanie kosmetyczne

Nauroterapia stóp – nowoczesna terapia neuro-odruchowa Praxis Vertebralis

Różnice między refleksologią tradycyjną a neurorefleksologią są bardzo duże. Tradycyjna metoda ma podstawy w meridianologi i medycynie chińskiej. Natomiast neurorefleksologia to nowoczesna dziedzina, której korzenie tkwią w neuroanatomi oraz w znajomości funkcjonowania mózgu i zachodzących w nim procesów chemiczno – elektrycznych.

To jedna z najstarszych metod leczniczych, pochodząca z Tybetu, stosowana do dzisiaj. Zakłada pracę na receptorach kręgosłupa, rozpatruje zaburzenia w kontekście poszczególnych par nerwów rdzeniowych, które korespondują z narządami wewnętrznymi i częściami ciała. Problemy strukturalne w budowie kręgosłupa i skutki zaburzeń w przepływie impulsów w obrębie kręgosłupa uważane są za przyczynę różnych chorób. Zaburzenia mogą być wywołane zarówno przez kontuzje jak i złe odżywianie, toksyny, stres, złą postawę. Współcześnie zaburzenia można rozpoznać na receptorach na stopie. Przywracając kręgosłupowi strukturalną harmonię wspomaga leczenie wielu schorzeń a także wad postawy.

Poprzez odpowiednie działanie na stopie można niwelować wady postawy, znosić napięcia mięśniowe i ból, ale również poprawiać działanie narządów wewnętrznych i całych układów ciała. Technikę tę można zastosować w bardzo wielu ostrych i chronicznych schorzeniach. 

Unikalna praca na Linii Emocjonalnej.

Doświadczając trudnych, nieprzyjemnych sytuacji w życiu, doznajemy traumy, która w postaci skumulowanych emocji może przez wiele lat nie opuszczać naszego ciała. Dorośli często przenoszą swoje traumy na dzieci. Pracując na linii emocjonalnej można określić dokładnie rok życia, w którym powstały największe zaburzenia na skutek traum. Pozwala to na odblokowanie emocji i oczyszczenie na poziomie fizycznym, psychicznym, emocjonalnym. Jest to często kluczowy moment w terapii. Masaż pomaga rozpuszczać traumy oraz wspomaga psychikę równoważąc i relaksując.