Vata, Pitta, Kapha, czyli gdzie mieszkają dosze (odcinek 2)

Ajurweda, czyli nie taki diabeł straszny (odcinek 1)

Wyobraźmy sobie gotującą się nad ogniem, w garnku zupę i porównajmy zupę do KAPHA, ogień do PITTA a przestrzeń, w której zaistniały i tlen potrzebny do rozpalenia ognia do VATA. Która z energii jest najważniejsza? Zupa, która odżywi organizm, ogień, bez którego się nie ugotuje, czy przestrzeń i powietrze? Według Ajurwedy najważniejszą doszą jest VATA, bo tylko w przestrzeni może zaistnieć materia, pozostałe energie i tylko VATA może wprowadzić je w ruch (roznosząc przy okazji ugotowane jedzenie gdzie trzeba).

Wyobraźmy sobie, gdzie mieszkają dosze w ciele. Wygląda to nieco do-góry-nogami. KAPHA – najcięższa, ma swój dom na samej górze (tułowia), PITTA w środku, a VATTA na dole (poniżej pępka). Może dzięki temu zachowują równowagę. Ciężka KAPHA nie opada za bardzo w dół, lekka VATA nie odlatuje za wysoko, a PITTA obydwie rozgrzewa. Wskazane miejsca to „domy” dosz, z których wychodzą one „do pracy”, wędrując po cały ciele.

Jeśli masz już wyniki testu, to trzy uzyskane wyniki wskazują na proporcje poszczególnych dosz w Twoim organizmie. Jeśli nie jesteś pewna/pewien wyników, wypełnij test za kilka dni jeszcze raz lub poproś o pomoc kogoś bliskiego.

Dosze mogą się łączyć na wiele sposobów:

 • jeśli jeden wynik znacząco przeważa, jesteś typem z jedną dominującą doszą
 • jeśli żaden wynik nie jest znacząco wyższy od pozostałych, jesteś typem z dwoma dominującymi doszami. Ta, która jesr wyższa, determinuje budowę ciała, niższa ma odzwierciedlenie w psychice.
 • jeśli wszystkie trzy wyniki są niemal równe, jesteś wyjątkowym, najlepszym możliwym typem tri-dosza (VATA-PITTA-KAPHA). Gratulacje ;).

Co to wszystko oznacza i czym to się je? Opisane poniżej dosze, w zależności od tego, która dominuje u ciebie, determinują twoje cechy fizyczne i psychiczne, określając także skłonność do konkretnych nawyków czy chorób. Możesz odpowiednio dobrać dietę i styl życia tak, aby utrzymać zdrowie i zapobiec chorobom oraz zrozumieć swoją naturę i nasze potrzeby.

Opis podstawowych typów konstytucyjnych i zaleceń dla nich, pojawi się na blogu wkrótce, w kolejnym odcinku.

Bez względu na to jaki wyszedł ci wynik testu i która dosza u ciebie dominuje, wszystkie trzy dosze mieszkają w twoim ciele, w każdej komórce, aby podtrzymywać życie i warto się z nimi zapoznać, żeby móc o nie dbać.

Dosza VATA – charakterystyka

cechy: lekka, sucha, szorstka, chłodna, ruchliwa, subtelna i nieregularna

gdzie mieszka: poniżej pępka, zwłaszcza w jelicie grubym, znajduje się naturalnie także w uszach, kościach, pęcherzu moczowym

kiedy dominuje naturalnie: godziny 2-6.00 i 14-18.00, zmiana pór roku, szczególnie wiosną i jesienią, po 50 r. ż.

za co odpowiada: za ruch w naszym ciele, przesuwa jak wiatr chmury pozostałe dosze, jest odpowiedzialna za przekazywanie impulsów elektrycznych w ciele, czyli jest odpowiednikiem zarządzającego układu nerwowego, za przesuwanie treści pokarmowej, przepływ krwi, limfy, myśli, usuwanie odpadów przemiany materii. Powiązana jest ze zmysłem dotyku i kreatywnością.

co ją zaburza: produkty wzdymające (fasola, kapusta), suche i lekkie (sałata, chipsy), śmieciowe jedzenie, picie zimnych napojów, spożywanie posilków w stresie, alkohol, kawa, zbyt dużo tv, podróżowanie, hałas, nieregularny tryb życia, późne chodzenie spać, chemia i sztuczne środki używane np. w kosmetykach, pośpiech, robienie 2 rzeczy na raz, stres, klimatyzacja, praca przy komputerze, wietrzna i zimna pogoda.

choroby związane z jej nierównowagą: odpowiada za około 80 chorób, m.in. zaparcia, biegunki, wzdęcia, zimne kończyny, nerwowość, pobudzenie, lęki, depresja, sztywność, bezsenność, migreny, zawroty głowy, bolesne lub nieregularne miesiączki, PMS, sucha skóra, łupież, utrata pamięci.

Dosza PITTA – charakterystyka

cechy: gorąca, ostra, kwaśna, cierpka, gorzka

gdzie mieszka: w jelicie cienkim, znaleźć ją również można w oczach, krwi, gruczołach potowych, żołądku, sercu (emocje)

kiedy dominuje naturalnie: godziny – 10-14.00 i 22-2.00, wiosna i lato, środek życia 16-50 r.ż.

za co odpowiada: bicie serca, poziom hormonów, temperaturę ciała, wzrok, głód i pragnienie, stan skóry, wątrobę, metabolizm (w ukł. pokarmowym, komórkowy a także umysłowy). Powiązana jest z witalnością.

co ją zaburza: praca przy komputerze, wystawianie się na wysoką temperaturę, jedzenie tłustych, ostrych, gorących lub zbyt zimnych potraw, nadmiar soli, jedzenie późno w nocy, kawa, alkohol, palenie, jedzenie kiedy jest się złym, gorący klimat.

choroby związane z jej nierównowagą: odpowiada za około 40 chorób, głównie związanych z trawieniem, nadkwasota, zgaga, problemy z wchłanieniem – osteoporoza, alergie, nadciśnienie, bóle serca, gorączka, uderzenia gorąca, wypryski na skórze, choroby układu moczowego, nadmierna potliwość, zaburzenia hormonalne, stany zapalne, gorączka, irytacja, wybuchy złości, zazdrość, siwienie i wypadanie włosów.

Dosza KAPHA – charakterystyka

cechy: ciężka, solidna, lepka, zimna, skondensowana

gdzie mieszka: w żołądku, ale także krtani, zatokach, płucach, sercu, ustach (ślina)

kiedy dominuje naturalnie: godziny: 6-10.00 i 18-22.00, w zimie i wczesną wiosną, w dzieciństwie

za co odpowiada: budowę komórek i tkanek, rozpoznawanie smaków i zapachów, nawilżanie stawów, płyn mózgowo rdzeniowy i tkanki mózgu, siłę, odporność

co ją zaburza: produkty ciężkie, słodkie, gęste, tłuste, mięso, produkty mleczne, biała mąka, jedzenie kiedy jest się smutnym, przejadanie się, zbyt długie spanie, brak wysiłku fizycznego, zimny i wilgotny klimat.

choroby związane z jej nierównowagą: odpowiada za około 20 chorób, ból stawów, śluz w klatce piersiowej – astma, kaszel, przeziębianie się, choroby zatok, mdłości, otyłość, podwyższony cholesterol, niestrawność, depresja, ociężałość, brak motywacji.

Vata, Pitta, Kapha, odkryj siebie na nowo (odcinek 3)

Tagi: , , ,

Komentarze 4 to “Vata, Pitta, Kapha, czyli gdzie mieszkają dosze (odcinek 2)”

 1. Ajurweda, czyli nie taki diabeł straszny (odcinek 1) « NaturAsia Says:

  […] Vata, Pitta, Kapha, czyli gdzie mieszkają dosze (odcinek 2) Share this:FacebookTwitterEmailDodaj do ulubionych:LubięBądź pierwszą osobą, która doda ten do listy ulubionych. […]

 2. Vata, Pitta, Kapha, odkryj siebie na nowo (odcinek 3) « NaturAsia Says:

  […] Ajurweda, czyli nie taki diabeł straszny (odcinek 1) Vata, Pitta, Kapha, czyli gdzie mieszkają dosze (odcinek 2) […]

 3. Poradnia pod(różna) przedstawia « NaturAsia Says:

  […] VATA jest szybka, ruchliwa, sucha, szorstka i zmienna. Każde działanie o charakterze nagłej, szybkiej czy częstej zmiany, a także ruchu (jak powietrzne podróże), będzie ją podnosić, wywołując i nasilając przykre “wyjazdowe” objawy, takie jak: – jet lag – ból głowy – wysuszona, podrażniona skóra – zaparcia – niestrawność, wzdęcia – przeziębienie […]

 4. All Posts « NaturAsia Says:

  […] Vata, Pitta, Kapha: seeking out your dosha (Part 2) (polish version) […]

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s


%d blogerów lubi to: